Evropski izveštaj

You are here:

EVROPSKI IZVEŠTAJ O SAOBRAĆAJNOJ NEZGODI

Šta je? Gde se kupuje? Kako i kada se popunjava? Ovde ćete naučiti sve o Evropskom izveštaju i izbegli potencijalne nelagodnosti i sankcije.

KAKO I KADA SE POPUNJAVA EVROPSKI IZVEŠTAJ?

Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi se popunjava isključivo kada:

nema povređenih;
oba učesnika u nezgodi se slažu oko toga ko je kriv;
šteta nije velika;

Međutim, ako niko ne želi da prizna krivicu, moraćete da zovete policiju da izvrši uviđaj.

Ovo objašnjenje u vezi krivice nije zvanično, ali zbog brojnih slučajeva u kojima je došlo do ozbiljnih komplikacija kod naplate štete, savetujemo da odustanete od popunjavanja ovog izveštaja ukoliko se vaša i priča drugog učesnika u nezgodi ne poklapaju u svakom detalju.

Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi – kako popuniti?

U slučaju da su u nezgodi učestvovala dva vozila, popunjava se samo jedan Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi. Izveštaj se sastoji iz dva dela – originalnog, prvog lista, na kojem se upisuju podaci obavezno hemijskom olovkom, i identičnog lista ispod njega na indigo papiru, gde se preslikavaju svi podaci sa originalnog lista. Oba vozača potpisuju izveštaj, bez obzira ko ga popunjava, pod uslovom da su podaci tačni i ispravno uneti.

Ukoliko ste oštećeni, zadržavate originalni prvi list, dok kopiju dajete drugom vozaču. Važno je nikada ne dopisivati ili menjati podatke naknadno na izveštaju.

Oba učesnika su obavezna da opišu događaj i da vozač koji je kriv za nesreću jasno prizna odgovornost. Ukoliko to odbije, preporučuje se pozivanje policije radi uviđaja.

Plavu (levu) stranu izveštaja popunjavate svojim podacima kao VOZILO A, dok žutu (desnu) stranu popunjava drugi vozač/krivac kao VOZILO B. Ukoliko je drugi vozač sam popunio svoje podatke, proverite njihovu tačnost.

Deo u sredini pod nazivom “OKOLNOSTI KOJE SU DOVELE DO NEZGODE” popunjavate označavanjem kvadratića pored brojeva koji opisuju okolnosti pre nesreće. Isto to čini i drugi vozač sa svoje strane.

Osiguravajuće kompanije obično zahtevaju da svi učesnici zajedno prijave štetu kako bi uporedili vozila i utvrdili okolnosti nezgode. Stoga, važno je ponašati se pristojno i sa razumevanjem prema ostalim učesnicima nesreće. Vožnja treba da bude oprezna, uz poštovanje drugih učesnika u saobraćaju.

Kada nije moguće popunjavanje Evropskog izveštaja?

Ukoliko dođe do saobraćajne nezgode i učesnici ne mogu da se slože oko detalja oštećenja ili odgovornosti za sudar, ili se pojave nesuglasice koje ne mogu biti rešene, važno je pozvati policiju da izvrši uviđaj. Takođe, kada u nezgodi ima povređenih osoba ili je pričinjena značajna materijalna šteta, neophodno je pozvati policiju da obavi uviđaj. Ukoliko policija interveniše, sprovešće zvaničan uviđaj, što može zahtevati dodatne korake u procesu rešavanja nezgode i izveštavanja o događaju. Važno je sarađivati sa policijom u ovakvim situacijama radi adekvatnog dokumentovanja i rešavanja problema koji su nastali.

Da li zvati policiju iako su sve strane složile?

Čak i ako postoji saglasnost između učesnika saobraćajne nezgode u vezi sa svim detaljima i kada su ispunjeni uslovi za popunjavanje Evropskog izveštaja o saobraćajnoj nezgodi, preporučuje se pozvati policiju ne radi uviđaja, već radi sastavljanja zvanične beleške kako bi se utvrdilo stanje na terenu, kao i da li su vozači bili pod uticajem alkohola ili imaju važeću dozvolu i slično.

Evropski izveštaj o nezgodi popunjava se, a uz pomenutu policijsku službenu belešku predaje se osiguravajućoj kući vozača koji je kriv za događaj.
Ovaj postupak pomaže eliminisanju sumnji u nameštanje udesa, jer policija potvrđuje da je do nesreće zaista došlo na navedenom mestu i vremenu. Takođe, proverava se prisustvo alkohola ili drugih faktora koji bi mogli uticati na okolnosti nezgode.

Pre nego što pomerite vozila nakon nezgode, preporučuje se napraviti što više fotografija (ili video zapisa) iz različitih uglova kako biste imali dokaze ako situacija završi na sudu. Takođe je korisno osigurati prisustvo svedoka.

Ukoliko vozač krivac odbije da se pojavi ili je već popravio vozilo, to može zakomplikovati isplatu štete. Stoga je važno imati dokumentaciju i materijalne dokaze sa mesta nesreće. Takođe, moguće je da će biti potrebno potpisivanje dodatnih izjava u osiguravajućoj kući. Zakon propisuje rok od 45 dana od dana podnošenja zahteva za isplatu štete na vozilu, ali taj rok može biti produžen u slučaju komplikovanijih situacija.

Šta je evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi?

Oblast primene i važnost dokumenta

Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi je standardni formular koji se koristi širom Evrope umesto policijskog izveštaja. Ovaj dokument omogućava učesnicima u saobraćajnoj nezgodi da jednostavno zabeleže detalje incidenta, posebno u slučajevima manje materijalne štete. U tim situacijama, učesnici treba da popune ovaj izveštaj kako bi osigurali pravedno rešavanje situacije i pravilno obaveštavanje osiguravajućih društava. Ovaj dokument je ključan za olakšavanje procesa naknade i rešavanja manjih saobraćajnih nezgoda na adekvatan način.

Sadržaj izveštaja

Napomena je da je popunjavanje Evropskog izveštaja o saobraćajnoj nezgodi obavezno u skladu sa odredbama Članova 172. i 173. Zakona o bezbednosti saobraćaja, posebno kada policija nije prisutna na mestu nesreće. Ovaj dokument, kada ga popune i potpišu svi učesnici nezgode, može se koristiti kod osiguravajućih društava kao osnova za isplatu štete, budući da ima istu pravnu snagu kao i policijski izveštaj. U izveštaju o saobraćajnoj nezgodi se nalazi i skica i detaljan opis oštećenja na vozilima, kao i izjave učesnika koje potvrđuju odgovornost jednog od vozača za sudar. Ovaj formular omogućava brzo i efikasno rešavanje štetnih situacija bez potrebe za policijskom intervencijom u slučajevima kada su sve strane saglasne.

Gde kupiti evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi?

Svi vozači moraju imati u svom vozilu primerak Evropskog izveštaja o saobraćajnoj nezgodi, koji treba pokazati na zahtev ovlašćenog službenog lica. Ako još uvek nemate ovaj obrazac, postoji nekoliko načina da ga nabavite:

Osiguravajuće kompanije: Kontaktirajte osiguranje kod kojeg ste osigurali i registrovali vozilo; često nude ovaj obrazac svojim klijentima.
Tehnički pregled: Posetite lokalnu stanicu za tehnički pregled vozila ili agenciju za registraciju vozila, gde možete dobiti obrazac.
Privredna društva: Neka privredna društva ili prodajni centri takođe nude ovaj obrazac kao deo svoje ponude.

Pre nego što nabavite obrazac, proverite da li odgovara važećim zakonima i standardima u vašem regionu. Za dodatnu praktičnost, možete preuzeti i odštampati obrazac Evropskog izveštaja o saobraćajnoj nezgodi u PDF formatu. Na taj način ćete uvek imati ovaj važan dokument u vozilu i izbeći potencijalne kazne.

Posledice neposedovanja Evropskog izveštaja o saobraćajnoj nezgodi

Ne zaboravite da je Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi obavezan dokument prema Članu 101. Zakona o obaveznom osiguranju. Važno je da budete u mogućnosti da ga pokažete ovlašćenom licu na zahtev. Nedostatak ovog dokumenta može rezultirati novčanom kaznom od 10.000 do čak 50.000 dinara. Neposedovanje ovog dokumenta može imati ozbiljne posledice, uključujući finansijske kazne i potencijalne probleme sa osiguravajućim kompanijama. Uverite se da vaš automobil uvek ima sve potrebne dokumente kako biste izbegli nepotrebne probleme i sankcije.