Kasko osiguranje

You are here:

KASKO OSIGURANJE

SVE ŠTO TREBA DA ZNATE

Kada se govori o kasko osiguranju motornih vozila, misli se na DOBROVOLJNO osiguranje koje se reguliše ugovorom o osiguranju između osiguravača i osiguranika. To znači da zavisi od volje stranaka da li će stupiti u odnos u konkretnom slučaju, kasko osiguranja motornih vozila. Kasko osiguranje predstavlja osiguranje vozila i njegove nestandardne dopunske opreme (ukoliko je ugovoreno), od posledica nastalih ostvarenjem rizika definisanim ugovorom. Obično se obuhvataju rizik havarije (delimične ili totalne), kao i rizik nestanka vozila (bespravnog otuđenja, razbojništva, krađe).

Vozila za koja se može zaključiti kasko osiguranje, izuzevši posebne oblike osiguranja, razvrstana u sledeće grupe premija: putnički automobili, teretna vozila, autobusi, vučna vozila, specijalna motorna vozila, priključna vozila, motorna vozila inostrane registracije, vozila na popravci, radna vozila i šinska vozila. Pri tome se propisuju posebni modaliteti kasko osiguranja u zavisnosti od osiguravajuće kuće, za pojedine, prethodno pomenute, vrste motornih vozila.

Koja je razlika između obaveznog auto osiguranja i kasko osiguranja?

Kod obaveznog osiguranja motornih vozila, osiguranik plaća premiju od auto-odgovornosti, tj. nanošenja štete drugom vozilu prilikom nezgode. To znači da u slučaju sudara u kome je osiguranik kriv, osiguravajuća kuća isplaćuje štetu drugom učesniku u nezgodi, kome je naneta šteta.
Kod kasko osiguranja, osiguranik osigurava sopstveno motorno vozilo i šteta se isplaćuje bez obzira na krivicu. Jednostavnije rečeno, ukoliko imate polisu kasko osiguranja, uz obaveznu polisu auto-odgovornosti, prilikom sudara u kome ste vi krivi, osiguravajuća kuća ce po obaveznoj polisi auto-odgovornosti nadoknaditi štetu prouzrokovanu vozilu koje ste udarili, a po kasko polisi štetu na vašem vozilu.
Ukoliko ugovorite i osiguranje od rizika krađe, u slučaju nestanka vozila, osiguravajuća kuća vam nadoknađuje gubitak (vrši se isplata amortizovane osigurane sume, u zavisnosti od vrednosti, starosti i stanja vozila). Uslovi kasko osiguranja kao i premija kasko osiguranja (suma koju plaćate da bi ste KASKO osigurali vozilo) mogu da variraju i razlikuju se u zavisnosti od osiguravajuće kuće. Uobičajeno je da se u okviru potpunog kasko osiguranja obuhvata i rizik krađe automobila. Rizik krađe putničkog vozila se ugovara samo uz potpuni kasko, i to u vidu dopunskog rizika, tj. plaća se poseban doplatak uz odgovarajuću premiju za puni kasko.

Šta pokriva kasko osiguranje vozila?

Kasko osiguranje predstavlja osiguranje vozila kao i dodatne opreme (ukoliko se to posebno ugovori) od osiguranih rizika kao što su:

saobraćajne nezgode;
požar;
grad, oluja;
štete usled manifestacija i demontracija;
krađa vozila;
ostali rizici definisani u uslovima osiguranja;

Pokrivena su delimična oštećenja, kao i potpuno uništenje vozila prilkom kog dolazi do tzv. “totalne štete”.
U skladu sa vašim potrebama i mogućnostima možete odabrati delimično kasko osiguranje, ili full kasko osiguranje, a uz to i dopunsko osiguranje za vaše vozilo.
Za delimično kasko osiguranje uglavnom se odlučuju vlasnici starijih vozila, dok je potpuno i dopunsko osiguranje izbor vlasnika novijih vozila. Osim navedenih rizika, dopunsko osiguranje obuhvata i troškove vuče, posebnu opremu vozila, troškove iznajmljivanja zamenskog vozila i druge usluge definisane ugovorom.

Osim navedenih rizika, dopunsko kasko osiguranje pokriva i:

troškovi vuče;
posebnu opremu vozila;
troškove iznajmljivanja zamenskog vozila;
druge usluge definisane ugovorom;

Šta znači bonus | malus kod kasko osiguranja?

Bonus je smanjenje premije zbog neprijavljenih šteta u određenom razdoblju (minimum jedna godina). Na taj način bonusom se motivišu vlasnici vozila da i ubuduće budu pažljiivi. Bonus se svake godine povećava do najviše 50%, pri čemu je vrlo značajno da se može preneti na novi automobil ili čak i na člana uže porodice.

Malus predstavlja povećanje premije zbog ostvarenih šteta.
Bonus i malus takođe imaju zadatak da motivišu vlasnike da ne prijavljuju manje štete, već da ih poprave o svom trošku – mnogi ne žele da zbog nekoliko ogrebotina izgube bonus za sledeću godinu i pri tom rizikuju malus ukoliko im zatreba veća intervencija. Naravno, bonus se ne gubi ukoliko je vozač drugog vozilo kriv za udes.